w w w . m y m e r a j . i r

بسم رب فاطمه سلام اله علیها

 

مجاهد نستوه، عالم وارسته، شهيد فضل الله محلاتي، در سال 1309 در شهرستان محلات، در خانواده‌اي کشاورز و متدين به دنيا آمد. پس از تحصيلات مکتبي، در سال 1344 وارد حوزه علميه قم شد
چندي از تحصيل او در قم نگذشته بود که جريان آوردن جنازة متعفّن رضاخان به قم، دل هاي علما و مؤمنين را، به درد آورد. شهيد محلاّتي طلبه‌اي جوان بود که همراه گروه جان‌برکف فدائيان اسلام، ب عليه اين عمل ننگين تظاهرات کرد. اين عمل، سرآغاز زندگاني خطرخيز و مبارزات پياپي شهيد محلاتي بود که در آخر منجر به پيروزي انقلاب شد.

فعاليت‌هاي شهيد محلاتي، تا سال 1342 ادامه داشت و در اين بين بارها به‌دست دژخيم ستم‌شاهي به زندان افتاد. به طوري که روزها حبس در سلول‌هاي وحشتناک ساواک، وضعيت بدني‌اش را بسيار وخيم کرد و پس از بازگشت چند روزي ادامه داشت، شهيد محلاتي همزمان با اوج مبارزات و فعاليت‌هاي، از درس و بحث غافل نبود و تا سال 1339 تحصيلات خويش را در قم ادامه داد. مقدّمات و مطوّل را خدمت آيت الله مطهّري ، آيت الله صدوقي، مشکيني خواند و سطح، را در محضر فرزانگاني چون آيت الله حائري سلطاني و حاج شيخ عبدالجواد اصفهاني گذراند.

در درس خارج، پاي درس آيت الله بروجردي، چندي تلمّذ کرد. ولي بيشتر تحصيلات خارج خود را در محضر امام- رحمه الله عليه- بود. پس از سال 1339 نيز در تهران در بحث آيات معظّم خوانساري، آملي و آشتياني شرکت مي‌جسته و در فقه و اصول از شاگردان مبرّز امام - رحمه الله عليه- بود و نمايندگي ايشان و آيه الله بروجردي - رحمه الله عليه- را داشت. بسياري از تقريرات و دست نوشته‌هاي وي، در هجوم ساواک به منزلش از بين رفته و هم اکنون دست نوشت‌هايي به صورت پراکنده باقي مانده است. مباحث اجتهاد و تقليد، کتاب طهارت، صلوة و مباحث استصحاب، نوشته‌هاي اين يار برجستة امام- رحمه الله عليه- بود که به حق مدال پرافتخار شاگردي حضرتش را برگردن آويخت.

شهيد محلاتي پس از عمري تلاش بي‌وقفه، در راه اعتلاي اسلام و انقلاب، پس از سال‌ها کشيدن آه حسرت در فراق هزاران يار دلپاک که در کشاکش مبارزات سي سالة خود، در يکم اسفند، سال 1364 آن گاه که با جمعي از نمايندگان مجلس و ديگر بزرگان عازم جبهه‌هاي نبرد بودند تا با حضور خود در آن ميادين نوراني باعث قوت قلب رزمندگان گردند، در هواپيماي آسمان برفراز اهواز، مورد اصابت دو فروند جنگنده بمب افکن عراقي قرار گرفت و به همراه چهل تن از بهترين ياران امام امت، ققنوس وار در آتش عشقش پرپر گشت و ملت را همان قدر در سوگ خون نشانيد که دشمنان را در شنيدن خبر شهادتش شاد کرد.

 

دعایمان کنید

 

یازهرای مرضیه سلام اله علیها